Jak łowić karpie?

Dzięki swoim warunkom fizycznym karp jest jedną za największych i najbardziej imponujących ryb żyjących w polskich warunkach. Ma często dochodzącą nawet do 30 kilogramów wagę i wielkość do 100 centymetrów, co powoduje, że jest to jedna z najchętniej łowionych ryb w naszym kraju.

Jak jednak złowić tak dużą rybę? Czy potrzebny jest do tego specjalny sprzęt i przynęta?

Jaki sprzęt?

Ze względu na bardzo dużą masę, łowienie karpia wymaga stosowania naprawdę porządnego i solidnego sprzętu. Musi on w końcu wytrzymać ciężar ryby, ale też walkę z nią, która nie należy często do najłatwiejszych zarówno dla sprzętu, jak i dla samego łowiącego.

Sprzęt, który będzie niezbędny to odpowiednie wędzisko o długości około 3-5 metrów, do którego zamontowany będzie bardzo solidny kołowrotek. Grubość używanej żyłki powinna wynosić około 0,3 milimetra, a używany hak powinien być w rozmiarze około 1-5. Dodatkowo powinien on mieć grot skierowanym do wewnątrz.

Jaka przynęta?

Zupełnie osobną sprawą podczas łowienia karpia jest używana do tego celu przynęta. Po pierwsze zdecydowanie najlepiej jest używać przynęt uznanych producentów, np. kulki genesis carp, które gwarantują najwyższą jakość i powodzenie łowienia.

Co jednak konkretnego wybrać? Z pewnością najlepiej jest łowić za pomocą pelletu lub ewentualnie odpowiedniej mieszanki pelletu z zanętą. Często stosowane są także specjalne kulki proteinowe.

Dla osób wolących nieco bardziej ekonomiczne rozwiązania poleca się stosowanie np. dużych kawałków ziemniaczków.

Comments are closed.