Wędka teleskopowa, jako wędzisko dla początkującego

Podstawowym elementem każdego wędkarza, zarówno hobbisty, jak i profesjonalisty jest odpowiednio dobrane wędzisko. Jeżeli wędka zostanie prawidłowo dobrana do metody połowu  oraz posiadanych umiejętności znacząco zwiększamy swoją efektywność.

Różnorodne wędziska

W sklepach odnaleźć można różnorodne wędki różniące się od siebie nie tylko swoją konstrukcją, ale również poszczególnymi parametrami, które pozwalają lepiej zapoznać się z wędziskiem. Do najważniejszych parametrów zaliczamy akcję, wagę, ciężar wyrzutu oraz długość, zarówno w czasie użytkowania, jak i po złożeniu.

Mimo wielości rodzajów i różnorodnych parametrów to wszystkie wędziska zgrupować można w trzech podstawowych kategoriach. Są to wędki teleskopowe, wędki jednoczęściowe oraz wędki segmentowe. Z powodu swojej łatwości użytkowania i dużej uniwersalności, wśród początkujących, ale nie tylko, najpopularniejszymi jest wędka teleskopowa.

Korzyści z wędki

Wybierając wędę teleskopową, możemy liczyć na szereg ułatwień, które są szczególnie ważne na początku przygody z połowami. Główną zaletą tego rodzaju wędki jest możliwość stosowania jej w wielu metodach połowu.

Chociaż jej teoretycznym zastosowaniem jest metoda spławikowa, to odnajdzie się wspaniale, jako klasyczna gruntówka lub może być zastosowania do spinningu. W tym przypadku lepiej sprawdzą się wędki teleskopowe, nieco krótsze.

Korzystanie z wędziska teleskopowego zagwarantuje nam również komfort. W odróżnieniu od wędek jednoczęściowych lub segmentowych wędka teleskopowa po złożeniu nie powinna przekraczać 60 cm, co czyni ją niezwykle łatwą w transporcie.

Comments are closed.