Jaką wędkę wybrać dla początkującego wędkarza?

Co prawda pasja moczenia kija przekazywana jest najczęściej pokoleniowo, czyli syn ma dużą szansę nauczyć się wszystkiego od własnego ojca, lecz jednak często dochodzi do samoistnego wybuchu pasji, co niestety rodzi problem z samodzielnym zdobywaniem całej potrzebnej wiedzy. Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy początkujący wędkarz, to jaką wędkę kupić?

Podstawowe rodzaje wędek

W najprostszy sposób wędki podzielić można na typy ich budowy. W takim wypadku wyróżnić można wędkę:

– teleskopową — rozkładana poprzez wysuwanie kolejnych elementów https://barduta.pl/pol_m_Wedki_Spinningowe-167.html ,

– segmentową — poszczególne elementy są dołączane do kolejnych, tworząc wędkę,

– jednoczęściowa — wędka w żaden sposób nieskracana lub składana. Istnieje jako jednolita konstrukcja.

Jaki konkretny typ wybrać?

O ile rodzaj wędek określa głównie to, jak wygodnie będzie się je transportować, to już typy wędek, które różnią się od siebie budową, określają w głównej mierze to, jaką technika będzie się łowiło, a nawet to, jakie ryby będzie można dzięki tym wędką złowić.

I tak przykładowo wymienić tu należy najbardziej charakterystyczny typ wędki, czyli wędki spinningowe. Są one raczej krótkie i służą do łowienia ryb drapieżnych.

Drugim popularnym obok wędki spinningowej rodzajem wędki jest wersja gruntowa, która wykorzystywana jest do łowienia z gruntu na różnego rodzaju stawach i jeziorach. Charakteryzuje się ona niezwykle dużą wytrzymałością, która wynika z dużej odległości łowienia.

Comments are closed.